اصالت حرکت---درسی بزرگ از دونده ای که آخر شد ---حتما بخوانید!

رقابت نفس گیر شده بود و دونده شماره ... چند قدمی جلوتر از بقیه بود. دونده ها تلاش میکردند تا زودتر به خط پایان برسند و بالاخره دونده شماره ... نوار خط پایان را پاره کرد. استادیوم سراپا تشویق شد. فلاش دوربین های خبرنگاران لحظه ای امان نمی داد و دونده های بعدی یکی یکی از خط پایان گذشتند و بعضی هاشان بلافاصله بعد از عبور از خط پایان چند قدم جلوتر از شدت خستگی روی زمین ولو شدند. اسامی و زمان های به دست آمده نفرات برتر از بلندگوها اعلام شد. نفر اول با زمان دو ساعت و ... در همین حال دوندگان دیگر از راه رسیدند و از خط پایان گذشتند. در طول مسابقه دوربین ها بارها نفراتی را نشان داد که دویدند، از ادامه مسابقه منصرف شدند و از مسیر مسابقه بیرون آمدند. به نظر میرسید که آخرین نفر هم از خط پایان رد شده است. داوران و مسوولین برگزاری میروند تا علائم مربوط به مسابقه ماراتن و خط پایان را جمع آوری کنند جمعیت هم آرام آرام استادیوم را ترک میکنند. اما...
بلند گوی استادیوم به داوران اعلام میکند که خط پایان را ترک نکنند گزارش رسیده که هنوز یک دونده دیگر باقی مانده. همه سر جای خود برمیگردند و انتظار رسیدن نفر آخر را میکشند. دوربین های مستقر در طول جاده تصویر او را به استادیوم مخابره میکنند. از روی شماره پیراهن او اسم او را می یابند "جان استفن آکواری" است دونده سیاه پوست اهل تانزانیا، که ظاهرا برایش مشکلی پیش آمده، لنگ میزد و پایش بانداژ شده بود.

20 کیلومتر تا خط پایان فاصله داشت و احتمال این که از ادامه مسیر منصرف شود زیاد بود. نفس نفس میزد احساس درد در چهره اش نمایان بود لنگ لنگان و آرام می آمد ولی دست بردار نبود. چند لحظه مکث کرد و دوباره راه افتاد. چند نفر دور او را می گیرند تا از ادامه مسابقه منصرفش کنند ولی او با دست آنها را کنار می زند و به راه خود ادامه میدهد. داوران طبق مقررات حق ندارند قبل از عبور نفر آخر از خط پایان محل مسابقه را ترک کنند. جمعیت هم همان طور منتظر است و محل مسابقه را با وجود اعلام نتایج ترک نمی کند. جان هنوز مسیر مسابقه را ترک نکرده و با جدیت مسیر را ادامه میدهد. خبرنگاران بخش های مختلف وارد استادیوم شده اند و جمعیت هم به جای اینکه کم شود زیادتر میشود! جان استفن با دست های گره کرده و دندان های به هم فشرده و لنگ لنگان، اما استوار، همچنان به حرکت خود به سوی خط پایان ادامه میدهد او هنوز چند کیلومتری با خط پایان فاصله دارد آیا او میتواند مسیر را به پایان برساند؟ خورشید در مکزیکوسیتی غروب میکند و هوا رو به تاریکی میرود.
بعد از گذشت مدتی طولانی، آخرین شرکت کننده دوی ماراتن به استادیوم نزدیک میشود، با ورود او به استادیوم جمعیت از جا برمیخیزد چند نفر در گوشه ای از استادیوم شروع به تشویق میکنند و بعد انگار از آن نقطه موجی از کف زدن حرکت میکند و تمام استادیوم را فرا میگیرد نمیدانید چه غوغایی برپا میشود.

 40 یا 50 متر بیشتر تا خط پایان نمانده او نفس زنان می ایستد و خم میشود و دستش را روی ساق پاهایش میگذارد، پلک هایش را فشار می دهد نفس میگیرد و دوباره با سرعت بیشتری شروع به حرکت میکند. شدت کف زدن جمعیت لحظه به لحظه بیشتر میشود خبرنگاران در خط پایان تجمع کرده اند وقتی نفرات اول از خط پایان گذشتند استادیوم اینقدر شور و هیجان نداشت. نزدیک و نزدیکتر میشود و از خط پایان میگذرد. خبرنگاران، به سوی او هجوم میبرند نور پی در پی فلاش ها استادیوم را روشن کرده است انگار نه انگار که دیگر شب شده بود. مربیان حوله ای بر دوشش می اندازند او که دیگر توان ایستادن ندارد، می افتد.

آن شب مکزیکوسیتی و شاید تمام جهان از شوق حماسه جان، تا صبح نخوابید. جهانیان از او درس بزرگی آموختند و آن اصالت حرکت، مستقل از نتیجه بود. او یک لحظه به این فکر نکرد که نفر آخر است. به این فکر نکرد که برای پیشگیری از تحمل نگاه تحقیرآمیز دیگران به خاطر آخر بودن میدان را خالی کند. او تصمیم گرفته بود که این مسیر را طی کند، اصالت تصمیم او و استقامتش در اجرای تصمیمش باعث شد تا جهانیان به ارزش جدیدی توجه کنند ارزشی که احترامی تحسین برانگیز به دنبال داشت. فردای مسابقه مشخص شد که جان ازهمان شروع مسابقه به زمین خورده و به شدت آسیب دیده است.

او در پاسخگویی به سوال خبرنگاری که پرسیده بود، چرا با آن وضع و در حالی که نفر آخر بودید از ادامه مسابقه منصرف نشدید؟ ابتدا فقط گفت: برای شما قابل درک نیست! و بعد در برابر اصرار خبرنگار ادامه داد:
مردم کشورم مرا 5000 مایل تا مکزیکوسیتی نفرستاده اند که فقط مسابقه را شروع کنم، مرا فرستاده اند که آن را به پایان برسانم.

 

داستان "جان استفن آکواری" از آن پس در میان تمام ورزشکاران سینه به سینه نقل شد.

 حالاآیا یادتان هست که نفر اول برنده مدال طلای همان مسابقه چه کسی بود؟!!

 یک اراده قوی بر همه چیز حتی بر زمان غالب می آید.

/ 7 نظر / 6 بازدید
یار مهربان

سلام استاد گرامی بي ارزش ترين دانش، دانشي است كه بر سر زبان است، و برترين علم، علمي است كه در اعضا و جوارح آشكار است. حضرت علی(ع) نظر شما راجع به انتخاب مدرسان ضمن خدمت چیست؟چه ویژگی ها و توانایی هایی باید داشته باشد و چگونه انتخاب شود؟

مجید موقر

سلام همکار گرامی مطلب زیبا و آموزنده ی بود ممنون

امیرعلی

ضمن عرض سلام و خسته نباشید. باید بگم بهترین وبلاگ با مطالب بسیار مفید و آموزنده ای دارید. مطالبتون خیلی کارایی دارد. من شما رو لینک کردم. اگه شما نیز منو قابل دانستید، لینک کنید

محمدی

سلامی به همکار با اندیشه و دانش آموزان عزیزش تقديم به معلمان عزيز و با محبت در آستانه ماه مهر و دوستي سخنانت شفا بخشند ، آیه های اخلاقی ات آسمانی اشاره هایت به تخته سیاه ، درس آموز نكته هایی در فراسویند سالها گچ به دست گرفتن ، رو سفیدی ات را در پیشگاه حقیقت به ارمغان آورده است . هنر جادویی عاشقانه زیستن ، ذره ذره سوختن و حرف به حرف آموختن و امروز همچنان به یاد حضور هر روزه ات ، به یاد آیه آیه هایی كه یاد دادی مقامت را ارج می نهیم. پیشاپیش روزمان مبارک [گل][گل]

فاتحی

سلام همکار گرامیجناب آقای حسنی بارها اولیای محترم و دانش آموزان در طول سال تحصیلی از مشکلات در س ریاضی ششم نالیده اند حال که به انتهای سال نزدیک می شویم و همه همکاران بزرگوارمان تمامی کتاب را تدریس نموده و به نقاط قوت و ضعف آن مشرف هستند بر آن شدیم که دلایل این مشکلات و راهکارهای آن را با کمک شما بزرگواران بررسی کنیم شاید که، باشند افرادی چون من که شدیدا به راهنمایی شما بزرگواران نیازمندند .از شما همکار گرامی دعوت می نماییم که مرحمت نمایید و به وبلاگ ما مراجعه کرده و با اظهار نظر خود باعث دانش افزایی ما شوید(حسین فاتحی، دبستان شهید محمد چاهی) [گل]

فاتحی

استاد گرامی آقای حسنی جای شما خالی است منتظر نظرات کارشناسی شما که علاوه بر معلم ششم مدرس ضمن خدمت هم هستید خواهیم ماند هر وقت فرصتی پیدا کردید به جمع ما درمورد بررسی مشکلات ریاضی ششم دبستان بپیوندید و ما را شاد کنید . نظرات دوستان دیگر جالب است خوب است ببینید .