این ۱۹ نکته را رعایت کنید ۲۰می گیرید

 * فهرستی از مواد و غذاهایی که می‌تواند، فرزند شما را به خوردن صبحانه ترغیب کند، از این قرار است:
- نان روغنی؛ خوردن مقدار کمی از آن، حداقل تا 40 دقیقه، انرژی مورد نیاز بدن را کاملاً تأمین 
می کند. بنابراین چند تکه نان روغنی همراه با پنیر و گردو، صبحانه‌ای مقوی است.
- یک لیوان شیر؛ بهتر است گرم باشد؛ به همراه دو قاشق عسل با چند حلقه موز.
- سیب و جوانه گندم؛ به تنهایی صبحانه کاملی است. ولی برای جلوگیری از ایجاد حالت تهوع احتمالی، بهتر است چند تکه نان و پنیر و گردو نیز مصرف شود.
- یک کاسه عدسی(لوبیا توصیه نمی شود) به همراه کمی کره در آن، صبحانه مفیدی است.
- سر شیر یا خامه عسل به همراه کمی چای یا یک لیوان شیر.
- نان و پنیر به همراه خیار یا گوجه فرنگی و یک استکان چای شیرین، صبحانه‌ای مفید و انرژی زاست.
- تخم مرغ، منبع کاملی از انواع ترکیبات مفید مورد نیاز بدن است و به هر صورتی که مصرف شود 
(آب پز، نیمرو، پخته) مفید است و تا مدتی طولانی کودکان را سیر نگه می‌دارد.
  * از قرار دادن غذاهای پرحجم (مثل قورمه سبزی یا قیمه باقی‌مانده از شب قبل، آبگوشت و...) به عنوان صبحانه فرزندان خود خودداری کنید. این غذاها، حجم معده را افزایش می‌دهند و احساس سنگینی و خواب‌آلودگی ایجاد می‌کنند و علاوه بر روزهای عادی، در روزهای امتحان نیز برای صبحانه توصیه 
نمی‌شوند.
   *در نظر داشته باشید به طور کلی صبحانه‌ای مفید و غنی است که در عین کم حجم بودن، مغذی باشد و حداقل ۲ تا ۳ ساعت فرزندتان را سیر نگه دارد و انرژی مورد نیاز او را تأمین کند. البته گفتن این که معده. خالی، اجازه تفکر در جلسه امتحان را از انسان می‌گیرد، آن چنان بدیهی است که دیگر همه آن را می‌دانند.
 *  به دلیل این که اکثر مدرسه‌ها، ساعت های درسی را در ایام امتحانات به صورت کلاس‌های تقویتی افزایش می‌دهند، از این رو حتماً لازم است برای ساعت تفریح، به خصوص ساعت‌های پایانی حضور فرزندتان در مدرسه، خوراکی یا خوراکی‌های مغذی ویژه‌ای برای آن‌ها در نظر بگیرید. اما باید در نظر داشته باشید که این خوراکی‌ها، نباید اشتهای بچه‌ها را برای ناهار از بین ببرد. بنابراین بهترین خوراکی‌های ساعت تفریح، انواع میوه، ساندویچ های بسیار کوچک ( به غیر از سوسیس و کالباس) وتنقلاتی مثل انواع آجیل‌خام است.
*   اگر فرزند شما بعضی غذاها را دوست ندارد، اما می‌دانید که برای او مفید و لازم است، سعی کنید آن غذاها را با چاشنی‌های مفید خوشمزه کنید.
*   انواع خوراکی‌های دریایی بویژه ماهی، گزینه خوبی برای ناهار، مخصوصاً در زمان امتحانات است. فسفر موجود در ماهی، بهترین ماده مغذی برای مغز است. اما متأسفانه اغلب بچه ها، ماهی را دوست ندارند و علت آن را بوی ماهی می‌دانند. از این رو، سعی کنید ماهی را طوری بپزید که بوی آن از بین برود.
*   غذاهای سبزی دار مثل انواع خورشت (کرفس، قورمه سبزی، نعناع، جعفری و ...)، خوراک مرغ به همراه هویج، کلم و ... غذای مفید و عالی برای کودکان هستند.
*   از پختن غذا‌های پرحجم مانند آبگوشت، لوبیا و ... در دوران امتحانات بپرهیزید. این قبیل غذاها، حجم معده را افزایش می‌دهند و احساس خواب، سستی و نفخ شدید ایجاد می‌کنند. با خوردن این قبیل غذاها، حداقل ۴ تا ۵ ساعت زمان لازم است تا غذا کمی هضم شود. از این رو در چنین حالتی فرزندتان، برای امتحان فردا، مدت زمان زیادی را از دست خواهد داد.
*   در دوران امتحان، از فرزندتان بخواهید غذاهای مورد علاقه‌اش را به شما یادآوری کند. شما نیز تا حد امکان، همان غذا‌ها را تهیه کنید. رعایت این نکته، اشتهای فرزندتان را برمی‌انگیزد و او با اشتیاق، غذا میل می‌کند و همین امر نتایج مثبتی به دنبال خواهد داشت.
*   سالاد، سبزی‌خوردن، ماست و ... مخلفات خوبی برای تحریک اشتها هستند. آن‌ها را فراموش نکنید
 *  فرزندتان را از خوردن ترشی به همراه غذا منع و برای همراهی با او، ترجیحاً در ایام امتحانات، ترشی را از سفره خود دور کنید. چرا که گاه درد معده حاصل از این بی‌توجهی، فرزندتان را از مرور درس امتحانی باز‌می‌دارد.
*   پس از صرف ناهار و احتمالاً استراحتی کوتاه، کودکان و حتی بزرگسالان، نیاز به تجدید نیرو دارند. این‌مسئله، بویژه در بچه ها و در دوران امتحان، نمود بیشتری دارد. مغز به عنوان فرمانده بدن، هر چند ساعت یک بار، نیاز به تجدید قوا دارد و این، زمانی مهم تر جلوه می‌کندکه از مغز کار بیشتری طلب کنیم. در چنین حالتی، علاوه بر وعده اصلی غذایی، عصرانه نیز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
برای تهیه عصرانه، به این تذکرات توجه کنید:
* برای عصرانه به دنبال تهیه خوراکی‌های مورد علاقه فرزندتان باشید. حتی اگر برخی مواقع خوراکی‌های مضری چون چیپس، پفک و ... نیز کنترل شده و با نظارت شما خورده شوند، ضرر کمتری خواهند داشت. مضاف بر این که می‌توانند فرزندتان را شاد کنند و انرژی لازم برای ادامه فراگیری را نیز برای آن ها فراهم می‌کنند.
- از بین خوراکی‌ها، آن‌هایی را که مفید‌ترند، در صدر برنامه عصرانه قرار بدهید.
- خرید خوراکی‌های مفیدی چون انواع آجیل‌های خام، انواع میوه (بویژه آن‌هایی را که فرزندتان بیشتر دوست دارد)، شیر با طعم‌های گوناگون (اگر در منزل به مخلوط‌کردن شیر با میوه ها اقدام کنید، بهتر است) و ... را فراموش نکنید.
- نان و پنیر و گردو، کره و عسل، کیک ساده عصرانه به همراه چای، شیر یا آب میوه (ترجیحاً در منزل تهیه شود) عصرانه مفیدی است
*   از آن جایی که اوج ساعت‌های مفید درس خواندن و مرور مطالب برای امتحان روز بعد، بین ساعت ۵ عصر تا ۹ شب است، بنابراین در این فاصله، هر یک ساعت یا یک ساعت ونیم یک بار، خوراکی مفیدی به فرزندتان بدهید. بهترین ساعت برای عصرانه، پس از استراحت فرزندتان و قبل از شروع مطالعه و یک بار هم در میان ساعت‌های مطالعه است.
*   اگر چه پزشکان و متخصصان تغذیه، به حذف شام از برنامه غذایی خانواده‌ها، مخصوصاً خانواده هایی که زمینه و استعداد اضافه وزن دارند، معتقدند، اما در زمان امتحان، باید کمی این رژیم تغییر کند. اگر قبلاً شام بسیار سبکی تهیه می‌دیدید، بهتر است در یکی دو هفته امتحانات، این برنامه را کمی تغییر دهید.
*   اگر فرزندتان عصرانه کافی خورده است و میل به شام ندارد، به او اصرار نکنید. شاید پرخوری، باعث ناراحتی او شده و در اثر بیماری ناشی از پرخوری، فردا نتواند سر جلسه حاضر شود.
*    برای تهیه شام، از فرزندتان کمک بخواهید و غذایی را که او دوست دارد، تهیه کنید. جگر، دل و قلوه،
یک کاسه سوپ و غذاهایی از این دست، اگر چه کم حجم‌اند، اما مفید و مقوی‌اند.
*   دقت کنید فرزندتان به جای شام ساده، از تنقلات بی فایده استفاده نکند.

 

/ 0 نظر / 4 بازدید