درس خواندن در نیم‌سال دوم، خیلی مهم‌تر است...

دانش‌آموزان خوب ، سلام

نیم‌سال اوّل‌  به پایان رسید و نیم‌سال دوم شروع شد؛ تمام دانش‌آموزانِ  می‌دانند که «نیم‌سال دوم، آغازی مهم‌تر» است؛ یعنی باید درس‌ خواندن در نیم‌سال دوم را خیلی جدّی‌تر بگیریم و با برنامه‌ریزی دقیق‌تری درس‌ بخوانیم. امّا واقعاً چرا نیم‌سال دوم، نیم‌سال مهم‌تری است؟

زیرا:

1- کارنامه‌‌ی نیم‌‌سال اوّل

با پایان امتحانات نیم‌سال اوّل، کارنامه‌ی آن را دریافت کردیم که نشان می‌دهد در نیم‌سال اوّل، کدام درس‌ها را بهتر یاد گرفته‌ایم و کدام‌یک از درس‌هایمان، احتیاج به دوره و مرور بیش‌تری دارد.

دوستان خوب؛ در ابتدای نیم‌سال اوّل (یعنی در مهر 1391) هیچ کارنامه‌ای وجود نداشت؛ پس نمی‌دانستیم در کدام درس‌ها قوی هستیم؛ از کدام درس‌هایمان، باید بیش‌تر تمرین حل کنیم و کدام درس‌هایمان، به دوره و مرور بیش‌تری احتیاج دارد...

امّا حالا که در آغاز نیم‌سال دوم، کارنامه‌ی نیم‌سال اوّل را داریم، نقاط قوّت و ضعف خودمان را کاملاً می‌شناسیم. می‌توانیم از همین ابتدا برنامه‌ریزی کنیم که کدام درس‌ها را باید بیش‌تر بخوانیم و از آن‌ها، تمرین حل کنیم. پس با توجّه به این‌که کارنامه‌ی نیم‌سال اوّل را داریم، درس خواندن در نیم‌سال دوم ، مهم‌تر است.

2- زمان کوتاه‌تر

زمان نیم‌سال دوم، از زمان نیم‌سال اوّل، کوتاه‌تر است، چون تعداد روزهای تحصیلی در نیم‌سال دوم، کم‌تر از نیم‌سال اوّل است. یعنی:

تعداد روزهای تحصیلی در نیم‌سال اوّل: حدود 120 روز است.

تعداد روزهای تحصیلی در نیم‌سال دوم: حدود 90 روز است.

پس در نیم‌سال دوم، زمان کم‌تری برای درس خواندن داریم و باید از تمام لحظه‌هایمان، برای درس خواندن و تمرین حل کردن، استفاده کنیم؛ پس درس خواندن در نیم‌سال دوم، مهم‌تر است.

3-تعطیلات نوروز

در نیم‌سال دوم، تعطیلات نوروز وجود دارد. این تعطیلاتِ دو هفته‌ای، موجب می‌شود که درس‌هایی که تا آن زمان خوانده‌ایم را فراموش کنیم. البته اگر در دوران نوروز، کمی درس بخوانیم، می‌توانیم از فراموش کردن درس‌هایمان جلوگیری کنیم. امّا در هر صورت تعطیلات نوروز، موجب دور ماندن از مدرسه و فضای درس‌ خواندن می‌شود. این چنین تعطیلاتی، در نیم‌سال اوّل وجود نداشت؛ پس باید برای درس خواندن در تعطیلات نوروز، برای این‌که درس‌ها از یادمان نروند، درست و حسابی برنامه‌ریزی کنیم. بنابراین درس خواندن در نیم‌سال دوم، مهم‌تر است.

4- امتحانات مهم نیم‌‌سال دوم

در پایان نیم‌سال دوم، چندین امتحان مهم داریم؛ امتحانات پایان سال، امتحانات تیزهوشان، امتحانات مدارس برتر و نمونه و ... پس باید در نیم‌سال دوم، خیلی بهتر درس بخوانیم و با برنامه‌ریزی دقیق، تمرین حل کنیم تا در پایان نیم‌سال، بتوانیم در این امتحانات مهم، شرکت کنیم؛ پس درس خواندن در نیم‌سال دوم، مهم‌تر است...

 پس دوست خوبم، «نیم‌سال دوم، آغازی مهم‌تر» است...

به امید موفّقیّت شما در نیم‌‌سال دوم

www.kanoon.ir

/ 4 نظر / 7 بازدید

good

افسانه رحیمی (مشاور ششمی ها)

سلامی دوباره پستی در زمینه اضافه کردن نمره به نمره آزمون دانش آموزان دارم و سخت محتاج همفکری . حضورتان ضروری ست و نظرتان ضروری تر . بی صبرانه منتظر نظر ارزشمندتان هستم .

ali

زندگی شاید آن لبخندی ست، که دریغش کردیم زندگی زمزمه پاک حیات است، میان دو سکوت زندگی، خاطره آمدن و رفتن ماست لحظه آمدن و رفتن ما، تنهایی ست من دلم می خواهد قدر این خاطره را دریابیم.÷÷÷÷÷سلام**خداقوت*÷÷÷÷÷

قرجه داغی

ممنون كه راهنمايي كردين